AVRUPA ADALET DİVANI’NDAN ÇİFTE VATANDAŞLARI RAHATLATAN KARAR

Avrupa Adalet Divanı Divanı 21.10.2020 tarihinde (Dosya No: C 720/19) çok önemli bir karar verdi. Avrupa Birliği Adalet Divanı, Avrupa Birliği’nin yargı organıdır ve Adalet Divanı ve Genel Mahkeme olmak üzere ikili bir yapıdan oluşur. Adalet Divanı’nın temel amacı, Avrupa Birliği hukukunun Avrupa Birliği içerisinde her yerde aynı şekilde yorumlanmasını ve uygulanmasını sağlamaktır.

Almanya’da bazı özel koşullar dışında çifte vatandaşlık yasaklanmış durumdadır, Almanya’nın Bavyera eyaleti 2005 yılında aktif bir şekilde çifte vatandaşlıkları araştırmaya başlamış ve çifte vatandaşlığını gizleyen birçok Türk vatandaşı hakkında hukuki işlem yapılmıştır. mağdur olmuştu. Bu şekilde tespit edilen alman vatandaşlığından çıkarılanlar süresiz oturum hakkını da kaybediyordu.

Bu aşamada Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) bu konuya açıklık getiren ve AB vatandaşlığını kaybedenleri ikamet izni konusunda rahatlatan olumlu bir karar verdi. Bu karar tüm AB ülkelerini bağlayıcı bir karar. Çünkü ABAD Avupa Birliği hukukunu yorumlamaya en yetkili ve en üst makam.

 Bir AB ülkesine gelen ve yasal ikamet izni alan Türk vatandaşı en geç beş yıl ikametten sonra, Türkiye ve AB arasındaki Ortaklık Konseyi kararlarından kaynaklanan (1/80 madde 7) ikamet hakkına yani süresiz ikamet hakkına sahip olur.

Adalet divanının verdiği kararda AB iş piyasasına dahil olmuş bir Türk vatandaşının Alman vatandaşlığını kaybetmek ile eski haklarını kaybetmeyeceğine hükmetti, yani bir kişi vatandaşlıktan çıkarılsa bile süresiz oturum hakkını kaybetmeyecek, vatandaşlığı kaybetmesi durumunda bir önceki statüsüne dönecek.

Ortaklık Konseyi kararlarından kaynaklanan hakların sadece doğası gereği geçici olmayan bir nedenle AB dışında ikamet etmek veya kamu düzenini ciddi bir şekilde ihlal etmek ile kaybolacağına karar verdi. 

Karar, 1970 yılından bu yana Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı kadının başvurusu üzerine verildi, 1996 tarihinde süresiz ikamet izni alan kadın, Şubat 2001 tarihinde Alman vatandaşı olmuş ve beş ay sonra tekrar Türk vatandaşlığını almış. Duisburg/Almanya kenti kişinin Alman vatandaşlığını kaybettiğini tespit edip, eski süresiz ikamet iznini vermemiş. Duisburg İdari Mahkemesi yürütmekte olduğu bu dava için Adalet divanına başvurmuş ve bir ön karar talep etmiş ve bu başvuru üzerine bu kararı vermiştir.

AVUKAT HAYRETTİN AÇIKGÖZBir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

About Me

An English diarist and naval administrator. I served as administrator of the Royal Navy and Member of Parliament. I had no maritime experience, but I rose to be the Chief Secretary to the Admiralty under both King Charles II and King James II through patronage, diligence, and my talent for administration.

%d blogcu bunu beğendi: