Genel

BELÇİKA’DA YAŞAYIP TÜRKİYE’DEN EMEKLİ MAAŞI ALANLARDAN BELÇİKA’DA VERGİ KESİLEBİLİR Mİ?

Yurt dışındaki vatandaşlarımız birçok ülkede çalışma veya oturma izni alarak yaşamaktadırlar. Dolayısıyla gerek bu ülkelerde gerekse Türkiye’de gelir elde etmeleri durumunda bu gelirleri çoğu zaman çifte vergilendirme riskiyle karşı karşıya kalmakta ve mükerrer vergilendirmeden kurtulmak  için de bu amaçla akdedilmiş ‘’Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları’’ hükümlerinden yararlanmaları gerekmektedir. Hâli hazırda Türkiye, 87 ülke ile çifte vergilemeyi önleme anlaşması imzalamıştır.

Türkiye ile Belçika arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması 3499 sayılı kanunla 10.11.1988 kabul edilmiş ve 1992 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

Bu sözleşmenin emekli maaşlarını düzenleyen 18. Maddesine göre;

  • 19 uncu maddenin 1 inci fıkra hükümleri saklı kalmak üzere, bir Âkit Devlet mukimine geçmiş çalışmalarının karşılığında ödenen emekli maaşlarıyla sağlanan diğer benzeri menfaatler ve düzenli ödemeler, yalnızca bu Devlette vergilendirilebilecektir.
  • Bir Âkit Devletin sosyal güvenlik mevzuatına göre veya bu Devletin sosyal refah amacıyla oluşturduğu bir kamu programı altında düzenli veya düzensiz olarak ödenen emekli maaşlarıyla sağlanan diğer menfaatler, bu Devlette vergilendirilebilir. Bununla beraber, menfaattar gerçek kişinin, mukim olduğu Âkit Devletin vatandaşı olması durumunda, söz konusu emekli maaşlarıyla diğer menfaatler, yalnızca mukim olunan Devlette vergilendirilebilecektir.
  • “Düzenli ödeme” terimi, para veya parayla ölçülebilir bir menfaat karşılığında tam ve yeterli ödemede bulunma taahhüdünü mutazammın, ömür boyu veya belirli ya da belirlenebilir bir süre, belirli zamanlarda düzenli olarak ödenen belli bir meblağı ifade eder. Denilmektedir.

Yani; genel olarak bu anlaşmaya taraf ülkelerden (Türkiye-Belçika) birinden emekli maaşı veya düzenli ödeme alan kişi ödemeyi hangi ülkeden alıyorsa ancak o ülke vergi alma hakkına sahip fakat 18. maddenin 2. fıkrasının son bendine göre; ödemeyi alan kişi diğer ülkede oturuyor ve o ülkenin vatandaşı ise bu durumda emekli maaşından ancak oturduğu ülke vergi alabilecektir.

Sonuç olarak; Belçika’da oturan ve çifte vatandaş olan kişinin emekli maaşı üzerinden Belçika’da vergi alınması hukuka uygundur. Bu durumdan kurtulmanın yolu Belçika vatandaşlığından çıkmak ya da ikametgahı Türkiye’ye aldırıp yılın 6 ayından fazlasını orada geçirmektir.  

Avukat Hayrettin Açıkgöz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s